www.Drogeriq.com Смеси здраве и удоволствие!

Категории

Вижте всички статии

История на копривата и рецепти за домашна козметика с коприва.

История на копривата и рецепти за домашна козметика с коприва.

История на копривата

През 1991г. в Алпите, на границата между Италия и Франция, била открита мумия на човек от епохата на неолита, умрял приблизително 5000години пр.н.е. 

Бронзовият му нож се намирал в ножницата, направена от коприва - това е доказателство, че растението е било познато на хората още от тогава и те са го използвали за изработка на тъкани!

От най-стари времена хората са считали, че копривата лекува болки в ставите и костите, ревматизъм и гръбначни болки. Те разтривали болното място с листа от коприва и правили компреси върху ставите напълнени с растението.

Доказано е, че при силни болки в гърба са удряли хората в тази област със листа от коприва, което е носело моментално облекчение.

По времето на втората световна война копривата е била отглеждана в англия и германия, за изработка на изключително здрави платове който служели за военните униформи. Днес отново е модерно да се носи екологично облекло и копривата се завръща с пълнасила. Копривата от векове се използва и за храна. Преди години са я наричали храната на бедняците и се е консумирала самостоятелно, но впоследствие става и гарнитура към основното ястие. 

коприва, лечение с коприва, билката коприва, рецепти с коприва, хапчета с коприва, лекарства с коприва, козметика с коприва, изглаждане на кожата, натурален крем за кожа,

Лечебни свойства на копривата

Всички свързваме копривата с неприятното чувство което тя остявя в съзнанието след допир с кожата. Това се дължи на голямото количество хистамин, който е напълно идентичен с веществото, което се отделя в кожните клетки при съприкосновение с алергени, но копривата е съвсем безобидна и бързо отминава. 

От стари времена се счита, че копривата лекува болки в ставите, мускулите и костите. Както по горе е написано са стигали до радикални лечения като удряне на болните места с пресни листове коприва, което е давало ментален ефект. 

ЗАЩО ? 

Това е така защото реакцията на кожата към копривата засилва многократно кръвообращението,  което намаля болката и отока. Това нейно свойство използвали и римските легионери. Има намери записки в който подробно е описано как всички легионери са носили стрък коприва с тях, използвана като болкоуспокойтелно. Дори съществуват хипотези, че точно римскители легионо чрез походите си са пренесли копривата в Британия.

Най-разпространено използване на копривата?

Тя се използва най-много за лечение на кръвотечение и проблеми със съдовете - варикоза, хемороиди и други. Съвременните биохимици са установили огромни количества налиечието на витамин К в копривата, който укрепва кръвоносните съдове и подпомага съсирването на кръвта.

Копривата в козмтиката.

Тези свойства на копривата се използват и в козметиката при случайте на купероза и зачервявания по лицето. Копривата е много богата на белтъчини ( съдържа почти колкото млякото )

В копривата се съдържат почти всички необходими за човешкото тяло киселини. Копривата съдържа рекордно високи количества желязо, витамин ц, цинк, витамин А, магнезии ( успокояващо действие ), мед и  калции. Като последните два ( мед и калции ) са отговорни за възстановяването на кожата от външните увреждания и за засилването на регенеративните процеси в нея. Никак не са малко и количествата на витамините от групата B

Витами А 

Засилва изработването на колаген и еластин в кожата, намалява акнето, помага за изравняването и възстановяването на тена. Тези процеси при наличието на акне се засилват от наличието на големите количества цинк в копривата.

Витамин C

Има силно изразено антиоксидантно действие, той изсветлява и ревитализира кожата. Освен него в копривата има и други силни антиоксиданти като флавоноиди, танини и гликозиди.

Хлорифилът в листата й ефективно овлажнява сухата кожа, а киселините ( мравчена и етандиовата ) изсветляват и силно изглаждат неравностите по кожата.

Листата на копривата. Какво съдържат те ?

Листата на копривата съдържат мастни киселини - линолова, олиенова, палмитолиенова, стеаринова, палмитинова и много други. Те всички възстановяват липидната мантия на епидермиса, омекотяват и похранват смата кожа. Копривата е много популярна съставка, която проявява силно стимулиращо въздействие върху фоликулите на косъма и се използва за предотвратяването и лечение на косопада.

 

коприва, дрогерия, дрогериа, лечение с коприва, изпшолзване на коприва, рецепти с коприва, желязо от коприва, тинктура от коприва. лекарства от коприва, българска коприва, какво да правя копривата,

Основни данни за копривата:

Коприва ( Urtica dioica )

Суровина за производство

- Urtica Dioica Extract  - екстракт от коприва

INCI - Urtica Dioica Extract

Други данни: Brennessel-Extrakt, Extractum irticae, Nett;e Extract, Stinging Nettle Extract, Urticae extractum, Urtica Dioica ( nettle ) leaf extract, Extrait d'ortie.

Използва се в:

Средства за мазна проблемна кожа в много препарати за лечение на акне;

За въстановяване на травмирана кожа след агресивно лечение и интензивни процедури;

Козметика за кожа с купероза

Лечебни препарати за коса

Препоръчителна концентрация 1 - 10 %

Домашна козметика

Подхранваща маска при мазна кожа с коприва:

В блендер се смилат 1 ч.л. пресен киселец и 1 с.л. коприва. Към тях се прибавя кашица от картофено нишесте. Всичко се разбърква добре и се нанася върху лицето за 15 - 20 минути. Маската се измива с прохладна вода.

Изглаждане на бръчки и еластична кожа с коприва:

Смесват се 2с.л. стрита на прах супена коприва, 5 с.л. козметична глина, по 2 капки етерично масло от лавандула, мента, чаено дърво. Копривата и глината се заливат с гореща вода, докато се получи гъста каша. След това се добавят етеричните масла като се разбърква много добре. После сместа се нанася върху лицето ( като се избягват областите около очите и устните ) Стои се 20 минути след това се измива с хладка вода.

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари

Най-продавани